...... شركت فناوري وتكنولوژي اطلاعات M.I.T ......
 اينترنت چگونه بوجود آمد؟ (تاريخچه اينترنت)

اینترنت (internet) که برگرفته شده از کلمه inter-networking یک شبکه رایانه ای است که شبکه های گوناگون را به یکدیگرمتصل می کند.

به عنوان یک نام مناسب ، اینترنت یک شبکه بین المللی قابل دسترس برای عموم مردم است که شامل رایانه هایی است که بوسیله پروتکل TCP/IP جهت رد و بدل کردن بسته‌های اطلاعاتی و پروتکل ارتباطی با یکدیگر متصل هستند.
به هر عنوان بزرگترین شبکه از نوع ذکر شده در بالا را اینترنت می نامند. هنر انتصال شبکه‌های مختلف با استفاده از این روش را internet working می‌نامند.
بطور معمول ، اینترنت را معمولا با سرویس های مشهور آن مانند world wide web، پست الکترونیک می‌شناسند. هسته اصلی شبکه هایی که اینترنت را تشکیل می دهند اولین بار در سال 1969 به نام ARPANET توسط آژانس پروژه‌های پیشرفته دفاعی| آژانس پروژه های پیشرفته)) ، زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده بوجود آمد.

در اواخر دهه 60 ميلادي ،وزارت دفاع آمريکا تشخيص داد که دولت آمريکا به شبکه هاي کامپيوتري ملي خود بسيار وابسته است واين سوال مطرح شد :«اگر دشمن به شبکه هاي کامپيوتري ملي ما آسيب برساند چه اتفاقي مي افتد ؟آيا ما بدون کامپيوترهايمان مي توانيم پاسخ آنها را بدهيم ؟!»در آن روزها اگر در يکي  از شبکه هاي کوچکتر از کار مي افتاد کل شبکه بزرگ هم از کار مي افتاد. بنابراين اگر کامپيوترهاي وزارت دفاع در واشينگتن با يک بمب از کار مي افتادند يا خراب مي شدند يا يک برنامه نويس خرابکار آنها را از کار مي انداخت کامپيوترهاي دفاعي کلراد وکاليفرنيا هم از کار مي افتادند .بنابراين کل سيستم کامپيوترهاي دفاعي به تک –تک کامپيوترهاي عضو اين سيستم وابسته بود وهر يک از کامپيوترهاي اين شبکه عظيم بايد بخوبي کار مي کردند تا کل شبکه هم بخوبي کار کند. بنابراين وزارت دفاع آمريکا يک نوع جديد از شبکه هاي بزرگ را طراحي کرد که حتي اگر يکي از بخشهاي آن از کار مي افتاد باز هم مي توانست به کار خود ادامه دهد .آنچه که کل اين شبکه عظيم را به هم ارتباط مي داد مجموعه اي از قوانين ارتباطي يا به اصطلاح «پروتکل»بود که آنها آن را TCP/IP ناميدند .اصولا هر شبکه اي که از قوانين TCP/IP استفاده کند مي تواند با هر شبکه ديگري که آن هم با قوانين TCP/IP کار کند ارتباط برقرار کند واگر در شبکه بزرگي که هر يک از شبکه هاي کوچکتر داخل آن از قوانين TCP/IP استفاده مي کنند يک شبکه کوچک از کار بيافتد مابقي شبکه بزرگ به کار خود ادامه خواهد داد . TCP/IP آنچنان خوب وقابل اعتماد کار مي کرد که شرکتهاي دولتي ديگر ونيز شرکتهاي وابسته به دولت ، حتي آنهايي که هيچ کاري با وزارت دفاع نداشتند ،نيز در شبکه هاي خود از آن استفاده کردند .در اواخر دهه 70 ميلادي (يعني پس از گذشت حدود 10 سال از سوالي که براي وزارت دفاع پيش آمده بود ) اکثر شبکه هاي بزرگ کامپيوتريي که دولت ، پيمانکاران وزارت دفاع ، دانشگاههاي بزرگ ومراکز علمي وتحقيقاتي بزرگ از آنها استفاده مي کردند براي ارتباط با يکديگر از TCP/IP استفاده مي کردند (اکثر آنها هنوز هم از همين شيوه استفاده مي کنند).ازآنجاييکه همه اين شبکه ها به يک شيوه کار مي کردند مي توانستند با يکديگر نيز براحتي ارتباط برقرار کنند .دولت ،پيمانکاران وزارت دفاع ودانشمندان اغلب بايد با يکديگر تماس گرفته واطلاعات خود را ردوبدل مي کردند .بنابراين همه آنها کامپيوترها وشبکه هاي خود را به هم متصل کرده ويک شبکه بزرگ TCP/IP بوجود آوردند .اين شبکه بزرگ جد اينترنت بود.قدم مهم دیگری که در راه تشکیل اینترنت برداشته شده تشکیل مرکز ملی علوم بر روی اسکلت اصلی شبکه دانشگاهی بود که NSFNet نام داشت و در سال 1986 بوجود آمد. با این کار شبکه های مختلف و نا متجانس با موفقیت در غالب اینترنت با یکدیگر همساز شده و متصل گردیدند، شامل Usenet ، Fidonet و Bitnet . در خلال سالهای دهه 1990 اینترنت کم کم و با موفقیت جایگزین اکثر شبکه های قبلی رایانه ای گردید. گسترش معمولا یا مشکل مدیریت مرکزی مواجه می شد چون طبیعت پروتکل های اینترنت به طوری بود که شرکت های سازنده را به هر چه بیشتر شرکت کردن در این کار تشویق کرده و همچنین از اینکه یک شرکت خاص بتواند به تنهایی در آن اعمال نفوذ کند و آن را در کنترل خود بگیرد جلوگیری می کرد

"TCP/IP: ( Transmission Control Protocol / internet protocol )"

 

 

 اینترنت چیست؟

تعریف 1 :Internet شامل چندین میلیون كامپیوتر است كه به وسیله خطوط ارتباطی نظیر تلفن یا سایر خطوط ارتباطی دیگر به هم متصل شده است .هر كامپیوتر در اینترنت دارا ی اطلاعاتی است كه توسط كاربران دیگر بوسیله سخت افزارهای مناسب قابل دسترسی است .حداقل سخت افزار مناسب جهت دسترسی به این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد1: -كامپیوتر مناسب ۲- یك خط تلفن ۳-یك دستگاه مودم .پس از اتصال به اینترنت می توان اطلاعات دلخواه خود را از كامپیوترهای دیگر دریافت و اطلاعات خود را توسط اینترنت به دیگران انتقال دهیم.

 تعریف 2 :مجموعه اي گسترده از شبكه هاي بهم پيوسته كه توسط پروتكلهاي TCP/IP بهم متصل شده اند. اينترنت شبكه غير متمركزي به نام ARPANET بود كه در سال 1969 براي سهولت بخشيدن ارتباطات در صورت تهاجم هسته اي توسط وزارت دفاع امريكا ايجاد شد.شبكه هاي ديگر از جمله BITNET يوزنت UUCP  و NSFNET در نهايت به ARPANET متصل شدند.

تعریف3: اینترنت (internet) که برگرفته شده از کلمه inter-networking یک شبکه رایانه ای است که شبکه های گوناگون را به یکدیگرمتصل می کند.
به عنوان یک نام مناسب ، اینترنت یک شبکه بین المللی قابل دسترس برای عموم مردم است که شامل رایانه هایی است که بوسیله پروتکل TCP/IP جهت رد و بدل کردن بسته‌های اطلاعاتی و پروتکل ارتباطی با یکدیگر متصل هستند.
به هر عنوان بزرگترین شبکه از نوع ذکر شده در بالا را اینترنت می نامند. هنر انتصال شبکه‌های مختلف با استفاده از این روش را internet working می‌نامند.
بطور معمول ، اینترنت را معمولا با سرویس های مشهور آن مانند world wide web، پست الکترونیک می‌شناسند.

ساختار اینترنت Internet structure:

اینترنت یک مجموعه غول پیکر از میلیون‌ها کامپیوتر است که در یک شبکه کامپیوتری به هم متصل هستند. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T1 یا E1 به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.در اینترنت به طور کلی می‌توان همه کامپیوترها را به دو دسته تقسیم کرد. سرویس‌گیرنده / سرویس‌دهنده (Client / Server). سرویس‌دهندگان، خدماتی را (مانند وب و FTP) برای سایر سیستم‌ها فراهم می‌کنند و سرویس‌گیرندگان، سیستم‌هایی که برای دستیابی به این خدمات به سرویس‌دهندگان وصل می‌شوند. یک کامپیوتر سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را
فراهم کند. برای مثال روی یک سرویس‌دهنده، یک نرم‌افزار وب سرور و میل سرور
نصب کنیم.

 

دسترسی به اینترنت:

معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.مکانهای عمومی که از اینترنت در آنها استفاده می‌شود شامل کتابخانه‌هاو کافی نت‌ها هستند.جایی که کامپیوتر متصل به اینترنت قابل دسترس است.همچنین دسترسی به اینترنت ازمکانهایی مثل سالن‌های فرودگاه‌ها امکان‌پذیر است.مکان‌هایی که بایدایستاده وسریع کاربا اینترنت راانجام به نام‌های گوناگونی معروف هستند مثل کیوسک عمومی اینترنت، پایانه دسترسی عمومی یا تلفن پولی وب.

اينترنت چگونه کار مي کند:

نکته اصلي براي انجام هر کاري در اينترنت درک مفهوم دو کلمه است :سرويس ده (Server) وسرويس گير (Client) .

اکثر اطلاعاتي که شما از طريق اينترنت مي توايند به آنها دسترسي پيدا کنيد در کامپيوترهايي ذخيره شده اند که به آنها «سرويس ده» گفته مي شود. يک کامپيوتر سرويس ده مي تواند هر کامپيوتري باشد ؛آنچه که اين کامپيوتر را به يک سرويس ده تبديل مي کند نقش آن در چرخه ارتباطات است .کامپيوتر سرويس ده اطلاعاتي را در خود ذخيره مي کند تا کامپيوترهاي سرويس گير بتوانند از آنها استفاده کنند .از طرف ديگر ، يک کامپيوتر «سرويس گير » يک کامپيوتر ، يا به بيان دقيقتر يک «برنامه کامپيوتري » است که مي داند چگونه بايد با يک «نوع خاص» از کامپيوترهاي سرويس ده ارتباط برقرار کرده واز اطلاعات موجود در آن کامپيوترها استفاده کند (يا اينکه اطلاعات خود را در کامپيوترهاي سرويس ده قرار دهد ).

 

فرهنگ اینترنت:

اینترنت همچنین تاثیر بسیار عمیقی بر میزان دانایی و جهان بینی داشته است. بوسیله تحقیق در اینترنت میتواند بوسیله جستجو بر اساس کلمات باشد که توسط موتورهای جستجو مانند Google امکان پذیر است. میلیونها انسان در سراسر دنیا میتوانند به راحتی به حجم زیادی از اطلاعات گوناگون به صورت آن لاین دسترسی داشته باشند. همانند دایرة المعارف ها و کتابخانه های ملی، اینترنت نیز میتواند اطلاعات فراوان و پراکنده ای را به سرعت ارائه دهد. بیشترین زبانی که در اینترنت از آن استفاده می شود انگلیسی است . چون اصل اینترنت بر اساس این زبان تشکیل شده است و بیشتر نرم افزارهای رایانه ای نیز به این زبان تهیه می گردند. علت دیگر آن عدم توانایی رایانه های قدیمی برای پردازش حروفی غیر از الفبا ی غربی بود. اما هم اکنون شبکه آنقدر گسترش پیدا کرده است که اطلاعات و تجربیات به اندازه کافی به زبان های محلی در کشورهای مربوط تهیه و قابل دسترس باشند.

 

نکات حقوقی و اخلاقی:

هم اکنون نگرانی عمومی در مورد مطالب موجود در اینترنت وجود دارد. بعضی از جدال آمیز ترین آنها تخلف در کپی رایت ، جعل هویت و مکالمه تنفر آمیز هستند که وجود دارند و قانونی کردن آنها مشکل می باشد. همچنین اینترنت یکی از علل مرگ و میر شناخته شده است . Brandon Vedasبعد از اینکه به توصیه ای که در IRC به او شده بود و در مصرف دارویی که از مخلوط کردن چندین داروی مجاز و غیر مجاز درست کرده بود ، زیاده روی کرد ، جان خود را از دست داد. shwan woolley بعد از اینکه همسرش به سرویس EverQuest معتاد شده بود و در حال نابودی خود و زندگی بود به خودش شلیک کرد و جان سپرد.

اینترنت امروزی:

اینترنت هم اکنون دارای قراردادهای گوناگونی در مورد پروتکل‌های ارتباطی و شامل اطلاعات فنی آنها است که به‌وسیله آنها نوع تبادل اطلاعات در سطح شبکه اینترنت توضیح داده می‌شود. این پروتکل‌ها توسط گروه‌های کاری مهندسی اینترنت که برای اعمال نظر توسط عموم مردم نیز گشوده بوده و هست، تهیه شده‌اند. این گروه‌ها مدارکی تهیه کردند که چون در حین تشکیل از همگان می‌خواست که نظرات خود را در مورد آنها بدهند، به مدارک درخواست برای اعلام‌نظر یا (RFCs) معروف شدند. بعضی از این مدارک تا جایی پیشرفت کردند که توسط گروه تخصصی معماری اینترنت به عنوان استاندارد اینترنت تعیین گردیدند.

 

اینترنت آینده (New generation Internet):

بزرگ‌ترین دشواری‌های فنّی در اینترنت آینده را پیچیدگی (complexity)روزافزون سیستم و مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری (scalability)آن تشکیل می‌دهد. به زبان علمی ساده، سامانه‌هایی را پیچیده می‌خوانیم که درآنها اجزاء متعدّدی درمقیاسها ‌و اندازه‌های متفاوت به همکاری می‌پردازند، به گونه‌ای که هیچ یک ازآن‌ها کم‌اهمّیّت ‌ترازدیگری نیست. فن‌آوری خدمات وب (web services)به منظور مدیریت مؤثّرتر پیچیدگی، و نیز بهبود مقیاس‌پذیری اضافه گردیده‌است. برای برخورد با مشکل مقیاس‌ پذیری اینترنت، کنسرسیوم وب جهان‌شمول اقدام به ایجاد اکس‌ام‌ال کرد که یک محصول شرکت مایکروسافت است.بزرگ‌ترین تحوّل لازم برای گذر از اینترنت کنونی به نوع آینده را می‌شود پدیده بسیار بااهمّیّت وب معانی گرا (semantic web) دانست. شاید بتوان این وب جدید را که بشر هنوز در نقطه آغازین برپایی آن است، فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی دانست که درآن تمامی دانش بشر ازآغاز تا هر نقطه زمانی دیگر به منظور همکاری،و رقابت در دسترس ماشین وانسان قرار خواهد داشت.واژه«اینترنت» درمعنای عام برای اشاره به مفهوم «internetworking» و "internetwork" (و خلاصه‌تر "internet" با i کوچک) به کار می‌رود.

اصطلاحات مرتبط با اينترنت:

صغحه وب ( web page ) : يك پرونده ساده وب هر چيزي كه در پنجره مرورگرتان (browser ) ميتوانيد بينيد.

مرورگر، مرورگر وب  ( browser , web browser ) : قسمتي از نرم افزار كه در كامپيوتر و به شما اجازه مي دهد تا صفحات وب را ببينيد. معمولترين مرورگرهاي وب يا web browser ها عبارتند از Internet Explorer  و Netscape .

Web Site :يك سري از صفحات وب كه به صورت منطقي با يكديگرارتباط دارند و آنها معمولاً ظاهر و حال و هواي مشابهي دارند وبه يك موضوع مرتبط مي شوند.

home page : رساله مقدماتي يا صفحه خوش آمد گويي براي يك وب سايت را گويند. home page  شخصي يك نفر يك صفحه وب است كه خود او را توصيف مي كند.

Link , Hot link , Hyper link: يك قسمت از يك صفحه وب كه با كليك كردن بر روي آن مي توان به جاهاي ديگري رفت مثال: اين يك لينك به موتور جستجوي گوگل است

لينكها معمولاً با رنگهاي متفاوت و يا به صورتUnder line از متن اصلي شناخته مي شوند.

Broken link : يك لينك كه شما رابه صفحه اي آدرس مي دهد كه در گذشته وجود داشته ولي اكنون وجود ندارد واگر شما بر روي آن كليك كنيد آنچه در برابر شما ظاهر خواهد شد صفحه اي است كه در آن پيغام page not found (صفحه پيدا نشد ) يا page can not display ( صفحه قابل نمايش نيست ) يا Error 404 (خطاي 404 ) وجود دارد.

Hyper text: متني كه مي تواند شامل لينكهايي باشد.

HTML : اين زباني است كه تمامي صفحات وب بر اساس آن نوشته شده اند.

URL : اين آدرس يك صفحه وب است براي مثال :

http://english.unitecnology.ac.nz/resources/tutorial/introduction

URL يك صفحه وب است.

Webserver , Web Server :يك وب سرور كامپيوتري است كه تعدادي صفحات وب را در خود داشته و آنها را به كامپيوترهايي كه آن صفحات را در خواست مي كنند ارائه مي دهد. هيچ چيز بسيار ويژه اي در اين كامپيوترها وجود ندارد و فقط يك كامپيوتر معمولي است كه نرم افزارهاي ويژه اي را اجراء مي كند. ( با اين وجود يك كامپيوتر به اندازه كافي قوي است. )

SURF : سرفينگ در وب ( surfing the web ) به اين معناست كه به صورت تصادفي از اينترنت استفاده كنيم بدون داشتن يك جهت مشخص و فقط با دنبال كردن لينكها به سايت يا صفحه جالبي برسيد.

new bie : يك شحص كه در اينترنت تازه كار است يا در يك زمينه خاص در اينترنت تازه كار است مثلاً در زمينه هايي مانند : Use net , IRC يا در يك گروه بخصوص مانند mailing list يا يك گروه حبري.

post : وقتي كه شما به يك بحث و نظرخواهي عمومي پيغام ميفرستيد شما در حال عمل posting هستيد. كلمه post  مي تواند به عنوان يك فعل بكار رود.( I posted a message ) يا به صورت اسم ( that was a nice post )

FAQ : مخفف كلمات « Frequently  Asked Question » است. كه بر اساس سئوالات تكراري كه افراد تازه كار يكي پس از ديگري از افراد با تجربه تر در بحثهاي on line مي پرسند شكل گرفته است. حرفه ايهايي كه از پاسخ دادن به سئوالات تكراري خسته شده اند شروع به نوشتن ليستي از سئوالات مكرر پرسيده شده و جوابهايشان كردند بنابراين تازه كارها ( New bies ) مي توانند به آنها مراجعه كنند.

 اكنون FAQ  توسعه يافته و عمومي تر طراحي شده و مي توان از آنها براي آشنايي با يك موضوع خاص استفاده كرد.

Download : به معني   انتقال يك فايل از يك كامپيوتر دور از كامپيوتر شما به كامپيوترتان است.از نظر فني هر بار كه شما يك صفحه وب را روي صفحه مانيتور خود نگاه ميكنيد آن را download ميكنيد. (و همه اجزاي آن صفحه وب را از قبيل عكس ها و آنچه كه در بر مي گيرد )

Shareware : نرم افزارهايي كه به صورت رايگان هستند كه معمولاً نگارش سبك هستند و اغلب مي توانند از وب download شوند.

ISP : مخفف «internet service provider » است. آنها كمپانيهايي هستند كه دسترسي به شبكه اينترنت را براي شما فراهم مي كنند شما معمولاً از يك مودم كه به يك خط تلفن وصل شده است استفاده ميكنيد كه با گرفتن شماره شما را به ISP تان وصل مي كند.

Band width : اين يك تعريف فني دارد اما بيشتر براي توصيف اينكه چه مقدار اطلاعات در واحد زمان يك خط معمولي مي تواند انتقال دهد بكار ميرود و اين به سرعت خط ارتباطي شما با اينترنت بستگي دارد.

E-anything : شما مي توانيد از پيشوند E براي هر فعاليتي كه در اينترنت انجام مي شود استفاده كنيد E-learning ( آموزش الكترونيكي يا اينترنتي ) و يا E-comerrce  ( تجارت الكترونيك ) مثالهاي معمولي از اين دست هستند. اين سنت در سراسر جهان از E-mail ( كه مخفف Electronic Mail ) نشات گرفته  شده است.

|+| نوشته شده توسط Reza Abbasi در شنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۸۹  |
 
 
بالا